سال جهش تولید
  • 1399-03-26 22:28
  • كد محتوا:12170
جروکان

در فهرست­ های مرکز آمار ایران نام جروکان ثبت نشده­ است. جروکان دیه­ ای بوده­ است نسبتا بزرگ و معتبر، نزدیک به کوه آتشگاه که شاهراه اصفهان-نجف آباد از آن می­ گذرد. این دیه تمام ویژگی­ های ماربین را از لحاظ زیبایی و سرسبزی و خرمی دارا بوده ­است.

واژه­ جروکان آنچنان تطور شدید یافته­ است که داشتن معنای آن و تجزیه­ آن به ­راحتی ممکن نیست. اهالی محل آن را گورکان (Gorkan) تلفظ می­ کنند.( www.Isfahan.ir)

در فاصله­ 5 کیلومتری اصفهان، در خیابان آتشگاه و در محله­ جروکان، امامزاده ­ای به نام امامزاده احمد رضا سلام ­الله علیه وجود ­دارد که نسبش طبق عقیده و نظر بزرگان محل، به امام سجاد می‌رسد.

مساحت کل این امامزاده 1500 مترمربع است. ساختمان قدیمی امامزاده، بقعه­ ای به ابعاد 150 متر بود و در سال 1383، به همت هیأت امنا، خیرین و اداره­ اوقاف شهرستان اصفهان، بنای فعلی ساخته شد. ارتفاع گنبد زیارتگاه که مصالح آن خشت و گل است، به 14 متر می‌رسد. ضریحی فلزی به ابعاد 5/3×5/3 روی مزار امامزاده واقع است. تزیینات داخلی بقعه، سقفی آینه­ کاری شده ­است که بالای بقعه رخ می‌نمایاند. مردم و اهالی محل، برای این امامزاده­ بزرگوار احترامی خاص قائلند (www.harameyar.ir).

 

منبع: رصدخانه فرهنگي اجتماعي اصفهان. (1395). شناسنامه فرهنگي اجتماعي محلات شهر اصفهان، فاز اول. اصفهان: انتشارات سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري اصفهان.