منطقه نه شهرداری اصفهان

شهرداري منطقه 9 با مساحت 23 كيلومترمربع، از سمت شمال به خيابان شهيد آيت ا… اشرفي اصفهاني، از جنوب به ناژوان - حاشيه زاينده‌رود، از شرق به بزرگراه شهيد خرازي و از غرب به خیابان آتشگاه -کوچه چهارده معصوم - محله جروکان تاشهید غفاری و خیابان اشرفی اصفهانی محدود می شود.

شهرداري منطقه 9 با مساحت 23 كيلومترمربع، از سمت شمال به خيابان شهيد آيت ا… اشرفي اصفهاني، از جنوب به ناژوان - حاشيه زاينده‌رود، از شرق به بزرگراه شهيد خرازي و از غرب به خیابان آتشگاه -کوچه چهارده معصوم - محله جروکان تاشهید غفاری و خیابان اشرفی اصفهانی محدود می شود.

ويژگي هاي عمومي

منطقه 9 شهرداری اصفهان در سال 1364 تاسیس گردید. این منطقه حدود 25% از انهار و مادی های شهر اصفهان را در خود جای داده است. وجود سطح گسترده اشجار و باغات در اراضي اين منطقه و سبزينگي موجود، در مجاورت رودخانه زاینده از اين منطقه به عنوان ريه تنفسي شهر اصفهان ياد مي شود. وجود اماكن تاريخي منارجنبان و كوه آتشگاه و وجود پارك طبيعي ناژوان اين منطقه را به يك قطب توريستي و گردشگري تبديل كرده است كه مي تواند باعث رونق و رشد اين منطقه باشد.

ويژگي هاي تاریخی و گردشگري

بررسي پيشينه تاريخي حوزه غربي شهر اصفهان نشان مي‌دهد كه تپه آتشگاه قديمي‌ترين عنصر تاريخي اين حوزه و شهر اصفهان است. وجه تسميه اين تپه كه در 3 كيلومتري جنوب خميني‌شهر فعلي و 8 كيلومتري غرب شهر اصفهان قرار دارد به استقرار يكي از آتشكده‌هاي مهم ايران قبل از اسلام مربوط بوده است. آتشكده مزبور متعلق به دوره ساسانيان است و بنا به عقيده حمزه اصفهاني در زمان اردشير ساخته شده و از آن بنام آتشكده شهر اردشير، در جانب قلعه ماربين ياد مي‌كنند كه محل آن با محل تپه آتشگاه تطبيق مي‌كند. بجز آثار تاريخي محدوده شامل تپه آتشگاه، منارجنبان اثر فيزيكي ديگري در اين منطقه باقي نمانده است. ساختار سكونتگاه هاي اين محدوده به شكل قلعه‌هايي بوده كه در طول تاريخ تخريب گرديده است. در مورد مسيرهاي ارتباطي اين منطقه بايد گفت كه در اواخر دوره قاجاريه خيابان شيخ بهايي توسط ظل السلطان، حد فاصل محور چهارباغ و محله جويشاه، احداث مي‌شود و به دنبال آن خيابان صارميه ، حد فاصل محله جويشاه و انتهاي باغات صارم الدوله، شكل مي‌گيرد. در اوايل دوره پهلوي اول خيابان آتشگاه از فلكه صارميه تا سه راهي خميني‌شهر، با عرض كم احداث شد و اين خيابان رونق ديرينه خيابان ميرزاطاهر را كم رنگ کرد و به لحاظ مركزيتي كه در محدوده داشت ارتباط مناسب روستاهاي غربي را با شهر اصفهان تقويت كرد. اصلاحات ارضي در سال 1341 هـ . ش و انجام يكسري توزيع زمين قبل از سال 41 شكل منطقه را بهم زد و مفهوم خرده مالكي را تحقق بخشيد كه آثار اين امر قطعه قطعه شدن اراضي زراعي و باغات و توزيع بيشتر آن و رونق خريد و فروش زمين بوده است.

نقاط قوت

 • 25% مادی های شهر اصفهان در این منطقه قرار دارد.
 • ریه های تنفسی شهر اصفهان در این منطقه می باشد.
 • کمربند سبز حفاظتی رودخانه در این منطقه می باشد.
 • وجود اماکان تاریخی مانند منارجنبان و اتشگاه باعث توسعه ی جنبه توریستی و گردشگری در این منطقه می شود.

نقاط ضعف

 • مقدار زیادی از زمین های منطقه کاربری کشاورزی داشته و فاقد اب و بهره برداری کشاورزی می باشد. همچنین قابلیت تقکیک و تغییر کاربری برای این املاک وجود ندارد.
 • مقدار زیادی از املاک و زمین های حاشیه ی رودخانه فاقد استفاده و مسکوت مانده .

فرصت ها

 • وجود اراضي باغات در سطح منطقه و امكان فرصتي جهت احداث مجموعه هاي باغ ويلا در اين منطقه .
 • وجود اماكن تاريخي منارجنبان و كوه اتشگاه و پارك طبيعي ناژوان.
 • موقعيت استراتژيك منطقه به لحاظ واقع شدن در ورودي غرب اصفهان.
 • وجود پتانسيل هايي براي سرمايه گذاري به صورت مشاركتي در راستاي رونق بخشي به منطقه.
 • وجود فرصتي مناسب جهت احداث مجموعه هاي مسكوني ، آموزشي و دانشگاهي.

تهدیدها

 • وجود بافت فرسوده و گلوگاه هاي محلي.
 • عدم وجود مرجع و دستورالعمل خاص در خصوص صدور مجوزهاي احداث گلخانه.
 • تخريب باغات و تغيير كاربري آنها برخلاف ضوابط و عدم انگيزه باغداران جهت نگهداري باغات با توجه به قوانين موجود(موقعيت زيست محيطي منطقه به لحاظ وجود باغات و اشجار و ريه تنفسي شهر اصفهان و عدم وجود ساز و كارهاي برنامه اي ، شهري و تعاملي با ارگان هاي ذيربط در حفظ باغات و وجود اراضي باغات در سطح منطقه و امكان فرصتي جهت احداث مجموعه هاي باغ ويلا در اين منطقه).
 • نقص قانون در مورد برخي از زمين ها و مخروبه هاي رها شده در سطح منطقه به علت مشكلاتي از قبيل تعدد مالكين و ورثه يا عدم انحصار وراثت و... كه به شهرداري مراجعه نمي كنند.
 • بلاتكليف بودن برخي از پروژه هاي منطقه (طرح ميدان بهار به لحاظ نداشتن طرح و مطالعه، رها شدن گلخانه بوستان مهر، طرح فضاي سبز اطراف كوه آتشگاه به عنوان يك قطب گردشگري و مشكلات با سازمان ميراث و مشكلات شهرسازي).
آدرس: 
اصفهان، خيابان ميرزا طاهراول، ميدان شهيدسردارمهدي نصر
شماره فکس: 
۳۷۷۱۰۴۱۰
تلفن: 
۳۷۷۱۷۰۵۴
۳۷۷۱۹۱۵۶
موقعیت ما روی نقشه ی گوگل: 
کد محتوا 5864

برچسب ها